Co je to patchwork?

 

Patchwork je stará metoda, kdy jsou sešívané kousky látek, které poté vytvářejí přikrývky, deky nebo přehozy. Tato metoda se stává stále více populární a počet klubů, kde se vyučuje, neustále přibývá. Zjistěte, co je patchwork a co je možné pomocí něj vytvořit.

Co znamená patchwork?

Slovo patch pochází z angličtiny a je překládáno jako záplata, slovo work pak znamená práce, činnost nebo dílo. Jedná se tak o techniku, kdy jsou z malých kousků látek, stejných, které se používají na záplaty, a jejich sešíváním, vytvářená nová díla.

Kde se patchwork vzal?

První zmínky o patchworku se objevují již ve starověkém Egyptě. V 1. století pře. n. l. byl v Mongolsku v hrobce objeven prošívaný koberec. Do Evropy se pak tato technika dostává až v 11. století a byly jí vytvářené praporce, královské stany či ubrusy. Stejným způsobem se šily i košile, kabáty nebo jiné oděvy.

Patchwork se stal pak nejvíce oblíbeným v Americe při osidlování amerického západu. Na nový kontinent patchwork přivezli Francouzi, Angličané nebo Holanďané. Sešívaly se nejen zbytky látek, ale také textilní pytle na mouku, které byly barevné.

Modernizace

Patchwork se na scénu vrací během 2. světové války, kdy byl nedostatek látek a tak se opět využivaly zbytky. S postupnou modernizací a vynálezem rotačního řezáku, se výroba patchworku dost zrychlila a zmodernizovala.

V současné době je nejvíce populární v USA a Japonsku, odkud pocházejí i nové techniky, jako žinylka, japonský skládaný patchwork nebo sashiko. V Evropě je nejvíce populární ve Francii, Německu nebo Holandsku.

Jak vzniká patchwork?

Patchworkem vzniká horní vrstva celkového díla. Spojováním sestříhaných nebo nařezaných kousků látek vznikají tzv. bloky. Vzniklé bloky se sešívají do požadované velikosti a doplní se lemy. Těm se říká bordura.

Takto vzniká tzv. top, což je první horní vrstva vytvářeného produktu. Pod tuto vrstvu se přidávají další dvě vrstvy. Střední vrstva je tvořena polyesterovou nebo bavlněnou výplní. Spodní vrstvu tvoří bavlněná látka z jednoho kusu.

Poté následuje quilting, což je prošívání všech tří vrstev k sobě. Tak vznikne celistvý produkt a vynikne celá jeho struktura. Výsledný produkt se pak nazývá quilt. Jeho střední vrstva je tvořena vatalínem a spodní vrstva jednobarevným dílem.

Druhy patchworku

BOM ( block of the month) – je to daný vzor, který je pro všechny závazný
paperpiecing – šití různých vzorů přes papír
friendship quilt – výrobek, který je vytvořený skupinou lidí, jako přátelský dar
memory quilt – deka ušitá od více lidí z různých kousků, jako vzpomínka
new born quilt – deka pro miminka

Co je možné ušít patchworkem?

Technikou patchwork a následným quiltingem je možné vyrobit celou řadu praktických i dekorativních textilních výrobků. Doporučuje se začínat menšími věcmi, jako jsou chňapky, prostírání, přes obtížnější výrobky, což mohou být ubrusy, přehozy přes postel, deky nebo polštáře. Patchworkem se dají vytvářet krásné obrázky, ale také oblečení nebo jiné módní doplňky.

Speciální látky

Dříve se jedna pouze o ruční práci, jen za pomocí jehly a nitě. Dnes jsou dokonce vyráběné speciální šicí stroje i speciální látky. Tyto látky jsou určené speciálně pro tyto účely a bývají ze 100 % bavlny. Látky se prodávají v ucelených kolekcích, na kterých se podílejí i známí návrháři.

V případě zájmu o naše služby nás prosím kontaktujte

 +420 608 311 500 /  info@janperi.cz

 

Oblíbené kategorie

Přes 3 000 recenzí, 98 % klientů
nás doporučuje

Objednala jsem české zboží, povlaky s motivy české pohádky. Tento obchod bych ostatním doporučila.

Květa, 24. 7. 2017

Doporučuji. Po prvním nákupu výbavy pro dceru jsem si "musela" objednat i pro sebe.

Jana, 24. 7. 2017

Doporučuji. S nákupem jsem byla spokojená. Vynikající kvalita a zpracování. Koupila jsem dětské…

Bára, 24. 7. 2017

Líbí se mi velice, že česká firma nabízí kvalitní povlečení. Děkuji výrobcům za jejich snahu za…

Rena, 24. 7. 2017

Výborná komunikace. Koberec, který jsem koupil byl o dost levnější než na jiných webových stránkách.

Aleš Novák, 17. 7. 2017

Líbí se mi pestrá nabídka lůžkovin, která se neustále obměňuje. Minule koupené zboží je stále…

Kristina, 17. 7. 2017